170945359

۸۸ میلیارد دلار مبادلات تجاری ایران با ۱۰ شریک تجاری

به گزارش ایسپیا به نقل از ایرنا :

مجموع تجارت خارجی کشور در ۱۱ ماهه سال جاری، ۱۳۶ میلیون تن کالا به ارزش ۸۸ میلیارد دلار مبادلات تجاری کشورمان با ۱۰ شریک تجاری ایران بوده است.

به گزارش ایرنا از وزارت اقتصاد، دولت سیزدهم همواره تلاش کرد تا با تقویت صادارت غیرنفتی، اتکای کشور را در زمان تحریم فروش نفت به این مساله کاهش دهد، از این جهت با حمایت از صادرکنندگان و نیز بخش تولید برای کاهش هزینه های تولید و نیز مشوق های مالیاتی و صادراتی، تولید کنندگان را برای تولید کالای با کیفیت جهت صادارت ترغیب کند و در عین حال با حذف برخی موانع بروکراسی در این بخش صادارت رونق گیرد.

ایران علاوه بر مقاصد صادارتی سنتی، در این دوره سعی کرد با کمک رایزن های تجاری، مشتری های جدیدی برای کالاهای غیر نفتی خود بیابد.

طبق آمار منتشر شده از گمرک، از مجموع تجارت خارجی کشور در ۱۱ ماهه سال جاری، ۱۳۶ میلیون تن کالا به ارزش ۸۸ میلیارد دلار مبادلات تجاری کشورمان با ۱۰ شریک تجاری ایران بوده است.

چین، امارات، ترکیه، عراق، هند، پاکستان،روسیه، عمان، آلمان و افغانستان به عنوان مهمترین شرکای تجاری ایران محسوب می شوند که ۸۴درصد از ارزش کل مبادلات را تشکیل می شوند و ۱۶ درصد دیگر نیز مربوط سایر کشورها است. در این بین ۶ شریک تجاری ایران یعنی چین، افغانستان، روسیه،امارات، پاکستان وعمان در ۱۱ ماهه امسال به لحاظ وزن و حجم افزایش مبادلات را با ایران داشته اند.

۸۸ میلیارد دلار مبادلات تجاری ایران با ۱۰ شریک تجاری

بیشترین افزایش مبادلات با کشور روسیه در این بازه زمانی رقم خورده است که بوده که به لحاظ وزن ۵۴درصد و به از نظر ارزش ۲۴درصد افزایش داشته است.

مبادلات تجاری با هند نیز در سال جاری از نظر وزن ۲۰درصد افزایش داشته اما به لحاظ ارزش ۱۶درصد کاهش داشته است. ۱۰ شریک تجاری اول ایران شامل چین، امارات متحده عربی، ترکیه، عراق، هند، پاکستان، فدراسیون روسیه، عمان، آلمان و افغانستان بوده است که ۸۴ درصد از ارزش کل مبادلات تجاری کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *