چالش‌های کالای ایرانی در رقابت

رئیس سازمان توسعه تجارت کشور براین باور است که یکی از دلایل ضعف در رقابت‌پذیر بودن صنعت و تولیدات داخلی کشور، حکمرانی اقتصادی است. در حکمرانی اقتصادی دولت، مجلس، مردم و رسانه نقش دارند. به گزارش خبر‌گزاری مهر، علیرضا پیمان‌پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت به همراه مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و علیرضا مناقبی رئیس مجمع عالی واردات در یک برنامه تلویزیونی با موضوع رقابتی‌شدن محصولات ایرانی حاضر شدند. در این نشست حاضرین به تحلیل چگونگی رقابت‌پذیری در تولید محصولات ایرانی پرداختند و از موانع موجود بر سر این سیاست سخن گفتند.

در این برنامه پیمان‌پاک گفت: کالا تبلور مجموعه‌ای از فرآیندهاست. اگر در هر یک از حلقه‌های فرآیند تولید کالا مزیت نداشته باشیم، نمی‌توانیم رقابت کنیم و تا زمانی‌که زنجیره کالا کامل نباشد، نمی‌توان وارد فضای رقابت‌پذیری شویم. وی با تاکید بر اینکه قبل از رقابت‌پذیری باید زنجیره کالای خود را تکمیل کنیم، افزود: باید کیفیت را در تولید، فرآوری، لجستیک، بسته‌بندی، بازاریابی و خدمات پس از فروش مدیریت کرد. پیمان‌پاک یادآور شد: زنجیره کامل باعث به‌وجود آوردن سه فاکتور ثبات قیمت، ثبات کیفیت و تعهد زمانی می‌شود. زنجیره‌ای که متاسفانه در بازار داخلی و خارجی کشورمان وجود ندارد. این موضوع سبب می‌شود تا کالا در کشور به‌عنوان یک کالای اصلی قلمداد نشود و به‌عنوان یک کالای جایگزین به‌شمار آید. وی افزود: متاسفانه در پیاده‌سازی برنامه‌ها که در کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد موفق نبوده‌ایم. یکی از دلایل ضعف در رقابت‌پذیر بودن صنعت و تولیدات داخلی کشور، حکمرانی است. در حکمرانی دولت، مجلس، مردم و رسانه نقش دارند. معاون وزیر صمت معتقد است؛ تا اصلاح سیاست حکمرانی اقتصادی صورت نگیرد، هر دولتی با هر رویکردی با هر جناح و هر نگاهی؛ وضعیت به همین شکل خواهد بود. باید از دولت مطالبه شود تا به‌جای وزارت صنعت ۵۰ یا ۸۰ هزار نفری، یک وزارتخانه چابک ۲ هزار نفری داشته باشد.

  هیچ‌گونه سیاستگذاری صنعتی نداریم

در این نشست مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت: تولید کالای رقابت‌پذیر و قابل‌رقابت در دنیا به شکل انبوه منجر به صادرات می‌شود و سبب سرمایه‌گذاری خواهد شد. همچنین این مسیر باعث ایجاد زیرساخت، اشتغال و جذب سرمایه‌های جدید می‌شود. وی افزود: این نوع نگرش به مساله توسعه در دنیا آثار و طبعات بسیار خوبی به‌همراه داشته و به‌نوعی به یک الگو تبدیل شده است. در ایران از برنامه اول و دوم توسعه به بعد مرتب به‌دنبال تولید رقابت‌‌پذیر بوده‌‌ایم و نهادسازی کشور نیز در همین مسیر بوده است. طغیانی به سیاستگذاری صنعتی اشاره کرد و گفت: در حال‌حاضر در کشور هیچ‌گونه سیاستگذاری صنعتی در هیچ‌کدام از حوزه‌ها وجود ندارد و نیازمند سیاستگذاری صنعتی هستیم تا بدین شکل جای خود را در بازار دنیا پیدا کنیم و برای رسیدن به این نقطه نیز تمهیدات لازم فراهم شود. در این مسیر در کنار سیاستگذاری صنعتی، سیاست تجاری نیز وجود دارد که باید با همدیگر همراه باشند و زمانی که مقدمات برای صنعت فراهم می‌شود، باید در حوزه بازاریابی نیز حمایت شود. وی با بیان اینکه ظرفیت تولیدی کشور بسیار گسترده، متنوع و به‌روز است، افزود: اگر بخواهیم از امروز سیاستگذاری مناسب در حوزه صنعتی، تجاری و رقابت‌پذیر‌کردن کالاها و غیره انجام دهیم، باید شفافیت‌سازی و آگاهی در روند تولید کالا صورت بگیرد. طغیانی تاکید کرد: در هماهنگی اضلاع مختلف اجرایی و قانون‌گذاری باید به کیفیت برسیم.  وی افزود: بسیاری از تولیدکنندگان کشور کوچک و متوسط هستند و بر تولید متمرکز هستند، بنابراین از آنها نمی‌توان توقع بازرگانی و تجارت و ورود به حوزه بازاریابی و برند‌سازی داشت، بنابراین این مساله نیازمند تدبیر است.

در این نشست علیرضا مناقبی رئیس مجمع عالی واردات نیز گفت: با معناکردن رقابت به‌طور صحیح می‌توان نتیجه درست به‌دست آورد. یک تولید‌کننده زمانی می‌تواند خوب حرکت و رقابت کند که با یک ثبات وارد سیستم بازار شود. وی افزود: اگر یک تولید خوب، با صرفه اقتصادی و رقابت‌پذیر داشته باشیم، قطعا به‌دنبال آن صادرات خوب خواهیم داشت. بنابراین اگر تولید خوبی نداشته باشیم، قطعا صادرات، واردات و رقابت خوبی نخواهیم داشت. مناقبی گفت: ما نیاز به بازاری داریم که برای همگان باشد تا بستری از رقابت ایجاد شود و نگاه خود را نسبت به واردات تصحیح کنیم. ما کالا وارد نمی‌کنیم بلکه بخش عمده واردات ما مواداولیه، قطعات و ماشین‌آلات است که در اختیار تولید قرار می‌گیرد. وی افزود: رقابت را باید در بازار داخلی و خارجی با کیفی‌سازی محصولات تعریف کرد. برای کالای داخلی باید به شکل موقت در قالب رفتارهای حمایتی اولویت قائل شویم.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *