Nanocomposit

پلیمرهای زیست‌تخریب‌پذیر وارد صنایع غذایی و کشاورزی می‌شوند

پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر بر پایه‌ نشاسته‌ ترموپلاستیک و نانوالیاف طبیعی محصول یکی از شرکت‌های دانش بنیان است که استفاده از آنها موجب کاهش آلایندگی محیط زیست می‌شود.

به گزارش ایسپیا به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، در سال‌های اخیر، افزایش روزافزون استفاده از مواد پلیمری در صنایع مختلف، به‌ویژه صنایع بسته‌بندی و پزشکی در کنار مشکلات ناشی از بازیافت این مواد، به یک نگرانی جدی برای محیط زیست تبدیل شده است. به همین منظور پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر به عنوان نسل جدیدی از پلیمرها مورد توجه قرار گرفته‌اند و در این راستا یکی از شرکت‌های دانش بنیان اقدام به تولید این پلیمرها کرده است.

رزین نشاسته به عنوان زمینه‌ بسیاری از کامپوزیت‌های زیست تخریب‌پذیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال جذب رطوبت بالا و پایین بودن خواص مکانیکی، مانع از تولید انبوه این خانواده از پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر شده است. تاکنون مطالعات گسترده‌ای برای رفع این دو مشکل اساسی صورت گرفته است و در این میان، ترکیب نشاسته‌ ترموپلاستیک با پلیمرهای پایه نفتی و یا کامپوزیت‌سازی آن به عنوان دو راهکار اساسی برای رفع این نقایص مطرح هستند.

در این کار تلاش شده تا نانوکامپوزیتی بر پایه‌ نشاسته‌ ترموپلاستیک و نانوالیاف طبیعی سلولز ساخته شود تا علاوه بر رفع نقاط ضعف نشاسته‌ ترموپلاستیک، وابستگی به منابع نفتی را نیز کاهش دهد.

بهبود خواص مکانیکی نشاسته‌ ترموپلاستیک با استفاده از نانوالیاف طبیعی سلولز، افزایش پایداری حرارتی، ارتقای زیست تخریب‌پذیری و رفع مشکل جذب رطوبت نشاسته‌ ترموپلاستیک از مهمترین دستاوردهای این پژوهش است.

نتایج این طرح در صنایعی چون بسته‌بندی و صنایع غذایی برای ساخت انواع ظروف یکبار مصرف و در صنایع کشاورزی برای تولید انواع مالچ فیلم و گلدان قابل استفاده است.

انجام طرح حاضر علاوه بر ساخت نانوکامپوزیتی کاملا زیست تخریب‌پذیر که وابستگی صنایع به منابع محدود نفتی را مرتفع خواهد کرد، نگرانی‌های دوستداران محیط زیست را از بابت بازیافت و دفع بخشی از زباله‌های شهری از بین خواهد برد.

قیمت پایین، خواص مکانیکی مناسب مثل استحکام بالا و مقاومت سایشی مطلوب و از همه مهم‌تر زیست تخریب‌پذیری الیاف طبیعی، آن‌ها را به عنوان جایگزین مناسبی برای الیافی مانند شیشه، کربن و یا آرامید مطرح کرده است؛ لذا کامپوزیت‌های پایه نشاسته‌ حاوی الیاف طبیعی از اهمیت بالایی برخوردار هستند، زیرا به دلیل وجود شباهت در ساختار شیمیایی الیاف طبیعی و نشاسته، هنگامی که این الیاف در زمینه‌ نشاسته قرار می‌گیرد، اتصالی قوی بین این دو جزء برقرار می‌شود.

این مسأله سبب بهبودی قابل ملاحظه در خواص مکانیکی کامپوزیت خواهد شد و علاوه بر این، سادگی و تشابه فرایند این دسته از کامپوزیت‌های پایه نشاسته با پلیمرهای متداول صنعت بسته‌بندی، سبب کاهش هزینه‌ی محصول نهایی می شود.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *