وجود آشفته بازار در بازاریابی محصولات پتروشیمی

به گزارش ایسپیا به نقل از ویکی پلاست، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، با بیان اینکه احداث پتروشیمی در فلات مرکزی باید ممنوع شود، گفت: پتروشیمی ها در حال حاضر به اندازه کل مصرف آب تهران آب مصرف می کنند که رقم بزرگی است.

اسد الله قره خانی آلوستانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست امروز کمیسیون متبوعش، گفت: مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی در نشست امروز گزارشی درباره برنامه های این شرکت برای سال های 98 تا 1400 ارائه کرد.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به خام فروشی مواد پتروشیمی در کشور و صادرات مواد به صورت خام، افزود: صنایع پایین دستی پتروشیمی در کشور توسعه نیافته، متولی خوبی نداشته و حمایت های لازم از آن انجام نمی شود و اگر حمایتی صورت گرفته از صنایع پتروشیمی بزرگ بوده در حالی که صنایع پایین دستی پتروشیمی ارزش افزوده خلق می کنند.

چینی ها مواد خام پتروشیمی را خریداری و تبدیل به صنایع پایین دستی می کنند

وی ادامه داد: چینی ها مواد خام پتروشیمی همانند اوره و آمونیاک را خریداری و تبدیل به صنایع پایین دستی می کنند و دوباره به خودمان می فروشند.

قره خانی با بیان اینکه صنایع پتروشیمی براساس اصل 44 قانون اساسی واگذار شده و اکنون در اختیار هلدینگ خلیج فارس و صندوق های بازنشستگی قرار گرفته که بر این اساس شرکت ملی پتروشیمی نمی تواند بر این پتروشیمی ها اعمال قدرت داشته باشد، تاکید کرد: در برابر شرکت های بزرگ خصولتی شرکت های کوچک بخش خصوصی نمی توانند ظرفیت خود را نشان دهند، بنابراین سرمایه گذاری در این بخش کاهش می یابد.

وجود آشفته بازار در بازاریابی محصولات پتروشیمی

وی با اشاره به وجود آشفته بازار در بازاریابی محصولات پتروشیمی، افزود: اگر صنایع پتروشیمی با همین روال حرکت کنند بازار رقابتی خود با کشورهای همسایه را از دست می دهند، چراکه از لحاظ دانش فنی و تکنولوژی در این بخش عقب هستیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه پس از افتتاح 27 فاز پارس جنوبی تولید گاز کشور روزانه حدود یک میلیارد متر مکعب می شود، ادامه داد: هر میزان این گاز در نیروگاه ها، بخش خانگی و صنایع مصرف شود، همچنان حدود 300 میلیون متر مکعب اضافه تولید وجود دارد که با توجه به نبود صادرات خسارت زیادی به کشور وارد می شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه نباید برای احداث پتروشیمی ها در فلات مرکزی که آب وجود نداشته مجوز داده شود، تصریح کرد: حتی در این بخش اگر نیاز بود دولت لایحه ای به مجلس ارائه دهد تا احداث پتروشیمی ها در این مناطق ممنوع شود، چراکه پتروشیمی ها در حال حاضر به اندازه کل مصرف آب تهران آب مصرف می کنند که رقم بزرگی است.

منبع: ویکی پلاست

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *