انجمن صنایع پلیمر اصفهان

16 July, 2024
7.79°C Tehran
تورم

هدف‌گذاری وزارت صمت برای نرخ تورم سال ۱۴۰۲ اعلام شد

به گزارش ایسپیا به نقل از دنیای‌اقتصاد وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۴۰۲، قصد دارد تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده بخش کالایی در خصوص رشته‌فعالیت‌ها و محصولات مرتبط با این وزارتخانه به‌طور میانگین کمتر از متوسط نرخ تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده کل کشور باشد.

به گزارش «ایسنا»، وزارت صمت اخیرا برنامه خود را برای مهار تورم در سال‌جاری اعلام و در بخشی از این گزارش به وضعیت موجود اشاره کرده است.

مدیریت تورم در حوزه صنعت، معدن و تجارت شامل تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده کالاهای صنعتی است. وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده که در سال ۱۴۰۲، با اتکا به ظرفیت‌‌‌ها و قابلیت‌‌‌‌های موجود خود درصدد است تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده بخش کالایی در خصوص رشته‌فعالیت‌‌‌‌ها و محصولات مرتبط با این وزارتخانه به‌طور میانگین کمتر از متوسط نرخ تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده کل کشور باشد.

این وزارتخانه سازوکارهای رسیدن به این هدف را نیز در هفت‌محور شامل اصلاح ساختار تعیین قیمت، تکمیل سامانه جامع تولید و تجارت، کاهش گران‌فروشی، کاهش قیمت تمام‌شده، افزایش و بهبود تولید، هدایت نقدینگی و کاهش تاثیر‌پذیری از ارزهای خارجی اعلام کرده است. همچنین طبق این گزارش در راستای اجرایی شدن سازوکارهای مهار تورم، پروژه‌هایی در وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال اجرا یا پیگیری هستند که اصلاح ساختار بازار کالاهای منبع‌پایه، اصلاح ساختار بازار انرژی در بخش صنعت، معدن و تجارت، اصلاح ساختار بازار خدمات، تشکیل سامانه مرجع قیمت، اعلام قیمت تولیدکننده و واردکننده، اجرای مالیات عایدی سرمایه، اجرای مالیات سود مازاد، درج برچسب قیمت منصفانه، راه‌اندازی سامانه نظارت و رسیدگی به تخلفات بازار، راه‌‌‌اندازی صندوق‌های ارزی، تولید محصولات پروتئینی کم‌هزینه، نوسازی لوازم خانگی کم‌بازده، راه‌‌‌اندازی شبکه هوشمند مبادلات اقساطی (شبکه هما)، راه‌اندازی کالابرگ و… از مهم‌ترین آنهاست.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سبد خرید