6390189B-FD39-444E-8F58-7570CC79D0CA

لایحه اصلاح قوانین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مراحل پایانی را طی می‌کند

به گزارش ایسپیا به نقل از ایسنا

ایسنا/مرکزی دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به اصلاح قوانین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: در همین رابطه لایحه‌ای در حال آماده‌سازی است که مراحل پایانی را طی می‌کند و به نوعی این لایحه بازگشت اساسی به نظریه پایه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.

حجت‌الله عبدالملکی یکشنبه، سوم دیماه ۱۴۰۲ در آیین افتتاح مجموعه ورزشی کارتینگ منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان (آیلند) شهرستان زرندیه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه ۴۸ منطقه آزاد تجاری و ویژه اقتصادی فعال در کشور وجود دارد، اظهار کرد: منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان یکی از فعال‌ترین مناطق ویژه اقتصادی کشور در مجاورت پایتخت است که با کاربری گردشگری فعالیت خود را آغاز کرده و در ادامه در بخش بهداشت و درمان، علم و فناوری فعال خواهد شد.

وی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان یکی از مناطق ویژه پرافتخار و نمونه در سطح بین‌المللی است، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری بالایی در این منطقه ویژه به منظور تامین زیر ساخت برای حضور سرمایه گذاران در این منطقه ویژه اقتصادی انجام شده است.

عبدالملکی با اشاره به اینکه در حوزه برگزاری مسابقات ورزشی با تمرکز بیشتر بر مسابقات اتومبیلرانی اتفاقات بزرگی در این منطقه رخ داده است، افزود: مجموعه ورزشی کارتینگ که دارای بالاترین استانداردهای جهانی است آمادگی برگزاری مسابقات بین‌المللی را براساس شاخص‌های برگزاری مسابقات جهانی اتومبیلرانی دارد و یک افتخار برای ورزش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

وی با اشاره به روند رو به رشد این منطقه ویژه اظهار کرد: منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان در آینده نزدیک به یک منطقه ویژه اقتصادی نمونه در سطح جهان تبدیل خواهد شد.

مشاور رئیس جمهور در ادامه گفت: اغلب مناطق آزاد و تعداد محدودی از مناطق ویژه اقتصادی کشور از امکانات ورزشی خوبی حتی در تراز جهانی برخوردار هستند و این زیرساخت‌ها می‌تواند به ورزش قهرمانی کشور کمک کند. بخشی از وظایف مناطق آزاد و تجاری در حوزه گردشگری است و ورزش یکی از سرشاخه‌های اصلی صنعت گردشگری به شمار رفته و حوزه ورزش قهرمانی از نظر اقتصادی گردش اقتصادی بسیاری بالایی دارد.

وی با تاکید بر توسعه زیرساخت‌ها و اماکن ورزشی در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کشور گفت: در برخی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امکانات ورزشی به گونه‌ای فراهم شده که از ظرفیت برگزاری مسابقات ملی فوتبال، تنیس، اتومبیلرانی و … برخوردارند. در فوتبال دو تیم صنعت نفت آبادان و ملوان بندرانزلی از تیم‌های مورد حمایت مناطق آزاد آبادان و انزلی هستند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در ادامه با اشاره به رویکرد حمایتی دولت از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: دولت سیزدهم برای مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی دو ویژگی شامل بهشت سرمایه‌گذاری و نیز تیم ملی اقتصاد بین الملل جمهوری اسلامی ایران قائل است و این مناطق را بهترین کانون و هدف سرمایه‌گذاری می‌داند.

وی تصریح کرد: افزون بر یک سوم صادرات غیرنفتی کشور از طریق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور انجام شده و بیش از ۷۰ درصد ترانزیت کشور به این مناطق اختصاص دارد و بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری خارجی که وارد کشور می‌شود در همین مناطق انجام شده و بر این اساس دولت اهمیت خاصی برای مناطق آزاد و ویژه قائل است و مناطق آزاد و ویژه را به چشم موتور محرکه اقتصاد کشور می‌داند.

مشاور رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اصلاح قوانین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: در همین رابطه لایحه‌ای در حال آماده سازی است که مراحل پایانی را طی می‌کند و به نوعی این لایحه بازگشت اساسی به نظریه پایه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.

وی گفت: در طول ۳۰ سال گذشته که مناطق آزاد و ویژه در کشور احداث می‌شود متاسفانه انحرافات قانونی نسبت به آنچه که تئوری مناطق است وجود داشته و با تقدیم این لایحه به دولت و تصویب مجلس، به نظریه قانونی ارجاع داده شده و تمامی انحرافات اساسی و کلاسیکی که متوجه این مناطق است را اصلاح می‌کند که کمک بزرگی به متولیان مناطق آزاد که بخشی از آن‌ها بخش خصوصی هستند، خواهد کرد و برای سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی مزیت‌های فراوانی نیز خواهد داشت.

عبدالملکی افزود: زیرساخت‌های اساسی، استاندارد و طراحی‌های در تراز جهانی در منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان (آیلند) فراهم شده است و علاوه بر آن در حوزه روبنایی نیز سرمایه گذاری‌های قابل توجهی انجام شده و در حال بهره برداری است.

وی گفت: این ظرفیت در این منطقه ویژه برای مردم ایران فراهم شده است تا از کاربری‌های ایجاد شده استفاده کنند و حتی برای سکونت هرچند محدود و نیز تفریحات، فعالیت‌های ورزشی، علمی و … از آن بهره‌برداری کنند.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان(آیلند) زرندیه هم در این آیین گفت: مجموعه ورزشی کارتینگ این منطقه ویژه به طول ۲ هزار و ۵۰۰ متر بزرگترین در ایران و یکی از استانداردترین مجموعه‌های خاورمیانه بوده که قابلیت برگزاری مسابقات بین‌المللی و جهانی را دارد.

سید جواد موسوی با اشاره به اینکه فدراسیون جهانی اتومبیلرانی در بازدیدهای خود استاندارد سطح A در زمینه ایمنی و توپوگرافی را به این مجموعه اعطا کرده است، افزود: با بهره‌برداری ‌از این طرح آماده برگزاری مسابقات در سطح حرفه‌ای (مسابقات ملی و بین‌المللی) و آماتور(با حضور عموم مردم) به صورت ۲۴ ساعته در مجموعه به عنوان یک خدمت گردشگری و تفریحی در راستای سیاست‌های دولت هستیم. این پروژه با مشارکت گروه مالی بانک گردشگری راه‌اندازی شده است.

وی اضافه کرد: منطقه ویژه اقتصادی ایرانیان(آیلند) زرندیه تنها منطقه ویژه گردشگری در کشور است که فازهای مختلف آن در بخش‌هایی نظیر مجموعه‌های تجاری، تفریحی، ورزشی و منطقه ویژه، دهکده‌های تخصصی و گلف، ویلایی تماتیک با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال احداث است.

موسوی افزود: این منطقه ویژه اقتصادی با یک هزار و ۴۰۰ هکتار مساحت در مرز بین استان‌های تهران و استان مرکزی قرار گرفته و بخش خصوصی تاکنون بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد ریال برای زیرساخت‌های آب، فاضلاب، برق، گاز، راه و آماده سازی اراضی آن سرمایه‌گذاری کرده و اتمام تمام این زیرساخت‌ها نیازمند ۵۰ هزار میلیارد ریال دیگر است.

وی تصریح کرد: منطقه ویژه اقتصادی ایرانیان(آیلند) پس از افتتاح، قابلیت ایجاد ۱۲۰ هزار نفر اشتغال به صورت مستقیم و غیر مستقیم را در بخش گردشگری به ویژه خدمات تفریحی و ورزشی را دارد.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *