IMG_20220130_082653_224

ضرورت دفاع مجلس از قانون مالیات بر صادرات مواد خام در مقابل لابی‌های قدرت

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع پلیمر استان اصفهان و رئیس کمیسیون صادرات انجمن ملی صنایع پلیمر ایران گفت: برای افزایش صادرات صنایع پایین‌دستی، مجلس باید جلوی لابی گری پتروشیمی برای گریز از قانون وضع مالیات بر صادرات مواد خام بایستد.

به گزارش ایسپیا، دکتر مسعود جمالی در جلسه کمیسیون توسعه صادرات غیر نفتی اتاق ایران که با حضور پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: پتروشیمی‌ها تلاش دارند تا با ایجاد لابی‌هایی سنگین، مانع اجرای قانون وضع مالیات بر صادرات مواد خام شوند، اما مجلس اگر به فکر توسعه صادرات محصولات نهایی است، باید از این قانون محافظت کند.

وی ادامه داد: قابل پیش‌بینی نبودن نرخ ارز و نوسانات موجود در بازار، زیان‌های چشمگیری را به حوزه صادرات وارد کرده و صادرکنندگان نمی‌توانند یک استراتژی مشخص صادراتی را دنبال کنند‌.

جمالی در ادامه با اشاره به موضوع رفع تعهد ارزی، افزود: رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان باید از نظر روش ها و زمان انعطاف پذیر باشد؛ چرا که در غیر این صورت موانعی جدی برای صادرکنندگان ایجاد می‌شود.

رئیس کمیسیون صادرات انجمن ملی صنایع پلیمر ایران اظهار کرد: ممکن است تحریم‌ها به واسطه مذاکرات رفع شود و ورود ارز به کشور بهبود یابد‌. در این راستا مجلس باید تلاش داشته باشد که ارزهای واردشده در زیرساخت‌های صادراتی کشور سرمایه‌گذاری شود.

وی همچنین در ادامه با اشاره به الزامات صادرات، تصریح کرد: از مهم‌ترین لازمه‌های توسعه صادرات می‌توان به ثبات قوانین و مقررات اشاره کرد که قانونگذار باید این نکته را به صورت جدی مورد توجه قرار دهد.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *