28568

صنایع پلیمری قابلیت صادرات ۳ میلیارد دلاری دارد/ حرکت به سمت فناوری‌های نوین؛ عاملی برای رشد ارزش سهام پلیمری‌ها

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع پلیمر استان اصفهان گفت: زنجیره صنایع تکمیلی پلیمر و کالاهای پلاستیکی بیش از ۳ میلیارد دلار ارزش صادراتی دارد؛ با دسترسی مناسب به مواد اولیه و با توجه به اینکه ظرفیت تولید زیاد در کشور، می‌توان آینده خوبی برای صادرات این محصولات و ارزآوری آنها متصور بود. حرکت این صنایع به سمت فناوری‌های نوین بر ارزش سهام شرکت‌های مرتبط با این صنعت‌ها می‌افزاید.

دکتر مسعود جمالی، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع پلیمر استان اصفهان و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) با بیان این مطلب به بررسی مسایل موجود در صنایع پلیمر و پتروشیمی پرداخت و گفت: آغاز جنگ روسیه و اوکراین سبب افزایش قیمت نفت و به دنبال آن رشد قیمت مواد پتروشیمی در جهان شد. از طرف دیگر با کاهش بیماری کرونا با شکل گیری مجدد رونق اقتصادی در جهان رو به رو بودیم؛ روندی که مصرف برخی مواد پلیمری و نفتی را در جهان افزایش داد.

جمالی افزود: این روند در کشور ما هم رخ داده به طوری که میزان مصرف مواد پلیمری و پتروشیمی نسبت به گذشته با توجه به برون رفت از شرایط کرونایی بیشتر شده است.

او تصریح کرد: موضوعی که طی چند سال اخیر از طرف صنایع تکمیلی مطرح است، میزان عرضه‌ای است که پتروشیمی ها در بورس کالا دارند که به نسبت میزان تقاضا، حجم قابل قبول و مناسبی نیست. براین اساس، به خصوص در چند ماه اخیر در گریدهای پلیمری که در سالیان متوالی با تقاضای زیادی رو به رو نبودند، شاهد رقابت های خیلی زیادی هستیم.

ریس انجمن صنایع پلیمر اصفهان اضافه کرد: قسمتی از این موضوع بر می گردد به طرح وزارت صمت که بر اساس آن اجازه افزایش تقاضا در این خصوص داد، این تصمیم به خصوص روی گریدهایی مانند پلی اتیلن که میزان تولید آن خیلی زیاد بوده و بیشتر از نیاز داخل کشور است، تصمیم منطقی و به جایی بوده است.

جمالی تصریح کرد: بر این اساس وزارت صمت با ارایه طرحی، سقف خرید را برای برخی از گریدهای پلی اتین آزاد کرد. در ابتدا شاهد رقابت خیلی زیادی نبودیم اما این موضوع با توجه به این که طی دو سال اخیر میزان مصرف در صنایع تکمیلی افزایش پیدا کرد اما میزان کف عرضه توسط پتروشیمی افزایش پیدا نکرد، موثر واقع شد.

او ادامه داد: هر چه رو به جلو حرکت می کنیم برخی گریدهای پلی اتیلن که مصرف فصلی دارد و در حال حاضر فصل کار آن نیست، دچار شرایطی می شوند که میزان رقابت آن ها از حد نرمال و عادی خود خارج شود. براین اساس با توجه به تغییراتی که طی سال های اخیر اتفاق افتاده است، شاید نیاز به بازنگری جدید در این خصوص داشته باشیم تا کف عرضه ها در گریدهای مختلف افزایش پیدا کند.

جمالی با اشاره به اتفاق دیگری که در بازار مواد پلیمری رخ داد، گفت: با توجه به این که تحریم‌های جدیدی برای بخش بازرگانی‌ شرکت های پتروشیمی در هفته گذشته اتفاق افتاد و نیز تحریم هایی که روی برخی دیگر از شرکت‌ها اعمال شد. به نظر من این فرصت خوبی است که تعامل با صنایع تکمیلی ایجاد شود تا یک گام از خام فروشی فاصله گرفته و گپی که برای صادرات پتروشیمی ها ایجاد خواهد شد در بازار داخل عرضه شود.

عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر افزود: این عرضه داخلی مزایای زیادی دارد، نخست این که به کنترل قیمت های داخلی کمک می کند و نیز با توجه به این که امروزه پلیمر جزیی از زندگی مردم شده و از پوشاک، ظروف و اتومبیل حتی معیشت و سفره مردم و صنعت بسته بندی و … در همه این موارد از پلیمر استفاده می شود، این اقدام می تواند مقداری از رشد تورم را که قسمتی از آن غیر منطقی و به دلیل افزایش رقابت در بورس است، کاهش دهد.

او تاکید کرد: از طرف دیگر با توجه به اینکه زنجیره صنایع تکمیلی پلیمر و کالاهایی که در آن ها از پلاستیک استفاده می شود، بیش از ۳ میلیارد دلار ارزش صادراتی دارند؛ بنابراین با دسترسی به مواد اولیه و با توجه به اینکه ظرفیت تولید بسیار زیادی در کشور وجود دارد که شامل ماشین الات نصب شده است که نیازی به سرمایه گذاری مجدد ندارد، می توان آینده خوبی برای صادرات این محصولات و ارزآوری آنها متصور بود.

جمالی اضافه کرد: بنابراین با ماشین الات و تجهیزات موجود، صنایع تکمیلی می تواند به کمک صادرات کشور بیاید و به دنبال کاهش صادرات مواد خام پتروشیمی در پی تحریم ها، به داخل زنجیره وارد شود و محصول و کالای با ارزش بیشتری ایجاد شود. این روند به اشتغال مردم کمک می کند و از طرفی همان طور که گفته شد نیازهای صادراتی و ارزی کشور را برطرف می کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به پیش بینی بازار پتروشیمی بیان کرد: با توجه به آینده صنعت پلیمری به عنوان یکی از صنایع پیشران، چشم انداز بازار پتروشیمی ها در دنیا به سمت فناوری های نوین حرکت می کند. در این شرایط اگر ما هم در این مسیر و با تغییرات تکنولوژی همگام شویم به طوری که صنایع پلیمری کشور به سمت بایو پلیمرها و گریدهای مهندسی حرکت کنند و هم از نظر ارزش سهام شرکت های پتروشیمی شاهد افزایش میزان ارزش آنها در بورس اوراق بهادار خواهیم بود و در بورس کالا هم شاهد رونق و افزایش میزان معاملات و افزایش تعداد کالاها به بورس کالا خواهیم بود.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *