FF1B64D7-EEB1-4CF4-B1CD-FC443A9B7EB6

سهم ۷۰ درصدی صنعت از واردات در نیمه اول امسال

به گزارش ایسپیا به نقل از دنیای ایرنا

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت نشان می‌دهد در نیمه نخست امسال، سهم صنعت از ارزش کل واردات کشور ۶۸ درصد بوده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس این آمار در شش ماهه اول امسال مجموع واردات شامل گروه‌های «پتروشیمی و پایه نفتی»، «معدن و صنایع معدنی»، «کشاورزی» و «صنعت» بیش از ۱۷ میلیون تن به ارزش ۳۰ میلیارد و ۴۴۳ میلیون دلار بوده است. در مجموع در این مدت نسبت به نیمه اول سال قبل وزن واردات ۶.۹ درصد و ارزش آن ۱۱.۶ رشد داشته است.

بیشترین سهم این واردات مربوط به بخش صنعت (سعنی تامین مواد اولیه) بوده که ۶۸ درصد (به لحاظ ارزشی) کل واردات را به خود اختصاص داده است. کشاورزی نیز با رقمی نزدیک به ۱۹ درصد در رتبه دوم قرار دارد.

میزان واردات صنعت و کشاورزی در شش ماهه امسال به ترتیب بیش پنج میلیون تن معادل نزدیک به ۲۰.۸ میلیارد دلار و بیش از ۹ میلیون تن معادل حدود ۵.۸ میلیارد دلار بوده است. در مدت یاد شده وزن و ارزش واردات بخش صنعت به ترتیب ۱۱ و ۱۸ درصد افزایش داشته و وزن و ارزش واردات محصولات کشاورزی به ترتیب ثابت بوده و ۱۲ درصد کاهش داشته است.

سهم معدن و صنایع معدنی و پتروشیمی و پایه نفتی نیز از کل ارزش واردات به ترتیب ۹ و سه درصد بوده است، به طوری که در شش ماهه سال جاری به ترتیب بیش از دو میلیون تن کالای معدنی به ارزش نزدیک به ۲.۸ میلیارد دلار و بیش از ۵۰۹ هزار تن محصول پتروشیمی و پایه نفتی به ارزش ۹۲۶ میلیون دلار وارد شده است.

در شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، وزن و ارزش واردات بخش معدن و صنایع معدنی به ترتیب ۲۸ و ۳۴ درصد رشد داشته و وزن و ارزش واردات محصولات پتروشیمی و پایه نفتی هم ۲۵ و دو درصد رشد داشته است.

در بخش دیگر این گزارش نیز به این نکته اشاره شده که نخستین مبدأ وارداتی ایران برای محصولات پتروشیمی و پایه نفتی و همچنین محصولات کشاورزی امارات متحده عربی و برای محصولات معدن و صنایع معدنی و محصولات صنعتی چین است. به طوری که در نیمه نخست  امسال ۴۳ درصد واردات محصولات پتروشیمی و ۳۴ درصد واردات محصولات کشاورزی کشور از امارات متحده عربی و ۳۹ درصد واردات کالاهای معدنی و ۳۶ درصد واردات محصولات صنعتی از چین انجام شده است.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *