8c5f6d48-bb3a-4176-9009-76df67b5b43b (1)

سامانه جدید عرضه بورس کالای ایران به زودی راه اندازی می‌شود

مدیر توسعه فناوری اطلاعات بورس کالای ایران گفت: طراحی سامانه جدید عرضه، یکی از پروژه هایی است که در راستای طرح جامع یکپارچه سازی سامانه های عملیاتی موسوم به «سامانه سیمرغ» پیاده سازی شده و از نظر تکنولوژی و فرآیندی ارتقا یافته و جایگزین تمام سامانه های قبلی بورس کالا می شود.

به گزارش ایسپیا به نقل از بورس کالای ایران برمک هوشیار مدیر توسعه فناوری اطلاعات بورس کالا با اعلام این خبر که سامانه جدید عرضه بورس کالای ایران به زودی راه اندازی می شود، گفت: طراحی سامانه جدید عرضه، یکی از پروژه هایی است که در راستای طرح جامع یکپارچه سازی سامانه های عملیاتی موسوم به «سامانه سیمرغ» پیاده سازی شده و این سامانه که به لحاظ تکنولوژی و فرآیندی به طور ویژه ارتقا یافته است به زودی جایگزین تمام سامانه های قبلی بورس کالا می شود. به گفته مدیر توسعه فناوری اطلاعات بورس کالای ایران با این اقدام یک وحدت رویه در تمامی سامانه های عملیاتی به وجود می آید تا همگی آنها از یک ساختار شکلی و فرآیندی تبعیت کنند. وی خاطرنشان کرد: به لحاظ بحث مدیریت کاربران نیز مدیریت کاربران تمامی این سامانه ها یکپارچه شده و دسترسی سامانه های جدید از طریق سامانه sso یا همان درگاه ورود یکپارچه اتفاق می افتد که پیشرفته ترین تمهیدات امنیتی در آن لحاظ شده است.

هوشیار اظهار داشت: یکی از اتفاقات صورت گرفته در سامانه جدید عرضه، تغییرات تکنولوژی است به طوریکه در این سامانه از تکنولوژی ویندوز اپلیکیشن به وب اپلیکیشن تغییر رویکرد دادیم.

وی در توضیح جزئیات بیشتر این تکنولوژی اظهار کرد: در واقع در این حالت دیگر نیاز نیست کاربران اپلیکیشنی را روی سیستم های خود داشته باشند و به سادگی از طریق مرورگرها می توانند سامانه را به اجرا درآورند. همچنین این سامانه به لحاظ به روزرسانی و مباحث امنیتی، حرفه ای تر و پیشرفته تر از سامانه قبلی بوده و به لحاظ کاربری، علاوه بر ظاهری شکیل تر و به روزتر، سهولت استفاده از آن نیز برای کاربران بسیار بیشتر است.

هوشیار ادامه داد: علاوه بر ارتقای تکنولوژی و معماری سیستم، در داخل سامانه هم تغییرات مثبتی اتفاق افتاده است. به طور کلی دو نوع فرآیند عرضه در بورس کالا وجود دارد یکی Forward Auction یا همان حراج یا مزایده رو به جلو و دیگری Reverse Auuction یا مزایده معکوس است؛ در حالت Forward Auction پنج نوع فرآیند عرضه در این سامانه تعبیه شده که شامل عرضه عادی، حراج یکجا، عرضه املاک و مستغلات، کشف پریمیوم و معاملات نهایی کشف پریمیوم است و در حوزه Reverse Auction نیز معاملات مناقصه یکجا را داریم که تمامی این فرآیندها در سامانه جدید به صورت مجزا پیاده سازی شده اند.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر امکان تعیین پارامترهای کالا نظیر نوع بسته بندی و درجه کیفی در سامانه جدید وجود دارد. این موضوع نیاز به تعریف نماد کالای جدید به ازای نوع بسته بندی با درجه کیفی جدید را مرتفع ساخته و به عبارت دیگر با استفاده از این قابلیت از تعدد نمادهای معاملاتی جلوگیری می شود.

همکاری همزمان عرضه کننده با چند بانک

وی افزود: قابلیت دیگری که بنا به درخواست عرضه کنندگان به ویژه عرضه کنندگان بزرگ و با توجه به رشد حجم و ارزش معاملات در سامانه تعبیه شده است، امکان همکاری با چند بانک به صورت همزمان به عنوان بانک عامل است، چرا که تا پیش از این هر عرضه کننده می توانست تنها یک حساب تسویه در بورس کالا داشته باشد، ولی در سامانه جدید این امکان تعبیه شده است که عرضه کنندگان قادر باشند به ازای هر عرضه، حساب تسویه مختص آن عرضه را از بین حسابهای بانکی مختلف خود انتخاب نمایند و در واقع عرضه کننده می تواند به صورت همزمان با چندین بانک همکاری داشته باشد.

به گفته هوشیار در طراحی سامانه های جدید، سامانه ها به صورت سرویس گرا (Service Oriented) پیاده سازی شده اند. لذا در آینده این امکان وجود دارد که در قالب API این امکان را در اختیار عرضه کنندگان یا کارگزاران قرار دهیم که امکان ثبت عرضه را در اختیار داشته باشند و سامانه ثبت عرضه را به فراخور نیاز خود پیاده سازی نمایند.

وی در پاسخ به این سوال که این سامانه قرار است به صورت یک مرحله ای جایگزین سامانه فعلی شود؟ گفت: اگرچه قرار است سامانه جدید بطور کامل جایگزین سامانه فعلی شود، اما در زمان راه اندازی ممکن است به شکل فاز به فاز جلو رویم. به این شکل که یک تالار به صورت پایلوت تعیین شود. اما به مرور و در یک بازه زمانی کوتاه این اتفاق برای تمامی تالارها رقم خواهد خورد و سامانه جدید بطور کامل جایگزین سامانه قدیمی IME Main خواهد شد.

هوشیار در پایان اعلام کرد که راه اندازی سامانه جدید برای اوایل اسفند ماه برنامه ریزی شده است و نهایی سازی آن تا پایان سال اتفاق خواهد افتاد.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *