تفاهم گمرک و سازمان استاندارد برای ترخیص کالا

تفاهم‌نامه همکاری گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملی استاندارد ایران با هدف تسریع و تسهیل در صدور مجوزهای نمونه‌برداری و اعمال نظارت‌های کیفی بر کالاهای مشمول استاندارد اجباری مجددا امضا شد. به گزارش روابط‌عمومی گمرک ایران، این تفاهم‌نامه پس از انجام تغییراتی نسبت به تفاهم‌نامه قبلی، امروز طی نشستی با حضور مهدی میراشرفی، رئیس‌کل گمرک ایران و نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران تمدید شد.

به گزارش ایسپیا به نقل از دنیای اقتصاد بر اساس این تفاهم‌نامه که نسخه اولیه آن اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ بین گمرک و سازمان ملی استاندارد ایران امضا شده بود، طرفین متعهد به انجام اقدامات لازم برای روان‌سازی تشریفات گمرکی کالاهای وارداتی و صادراتی و همچنین اعمال کنترل‌ها و بازرسی‌های لازم جهت رعایت استانداردهای اجباری شده‌اند که این اقدامات با انجام تغییراتی متناسب با شرایط فعلی ادامه خواهد یافت. بر پایه این گزارش، رئیس‌کل گمرک ایران در مراسم تجدید امضای تفاهم‌نامه مذکور گفت: در راستای تسهیل تجارت فرامرزی، قوانین و تکالیفی برای گمرک و سایر سازمان‌های حاکمیتی در نظر گرفته شده است که با مدیریت هماهنگ مرزی و مدیریت واحد تجارت فرامرزی سبب تسهیل و تسریع در فرآیند ترخیص کالا شده و ما باید سعی کنیم با انجام هماهنگی‌های بیشتر در فرآیند ترخیص کالا زمان صدور مجوزها را کوتاه‌تر کنیم. وی افزود: برای تسهیل و تسریع در ترخیص کالا، کنترل‌های ملموس، فیزیکی و مزاحم باید به کنترل‌های غیرملموس، غیرفیریکی و غیرمزاحم تبدیل شود و گمرک نیز با بهره‌گیری بیشتر از دستگاه‌های پیشرفته الکترونیکی نظیر ایکس‌ری و گاماری باید به این سمت حرکت کند. میراشرفی تصریح کرد: درخصوص تسریع در صدور مجوزها و ترخیص سریع کالا باید شرایطی فراهم شود تا پیش‌‌اظهاری قبل از واردات کالا انجام و کنترل‌های قبل از ورود کالا صورت گیرد تا در زمان ترخیص کالا توقف کالا زیاد نباشد. رئیس‌کل گمرک ایران تاکید کرد: عمده این کنترل‌ها را باید قبل از ورود کالا با هماهنگی بین سازمان‌های دخیل در امر تجارت انجام داد. وی گفت: با تجدید امضای تفاهم‌نامه همکاری بین گمرک و سازمان ملی استاندارد، مشکلات آن بخشی که مربوط به قوانین داخلی است با هماهنگی صورت‌گرفته تا حدودی رفع خواهد شد، اما یکسری عوامل خارجی وجود دارد که متاثر از تحریم‌های ظالمانه است. میراشرفی با اشاره به معطلی ترخیص کالا افزود: بخشی از این معطلی ناشی از تامین ارز، انتقال ارز، انتقال اسناد مالکیت از فروشنده به خریدار و تسعیر نرخ ارز است. وی اظهار کرد: درحال‌حاضر با هماهنگی‌ها و اقدامات صورت گرفته، تشریفات صادرات کالا در فرآیند گمرک ظرف چند ساعت و تشریفات واردات پس از اظهار و در صورت تکمیل بودن اسناد یک روزه انجام می‌شود. همچنین نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، تفاهم‌نامه گمرک و استاندارد با تغییراتی تجدید امضا شده است تا شاهد همکاری بیشتر این دو سازمان و تسریع در صدور مجوزهای مرتبط با ترخیص کالا باشیم. وی افزود: این تفاهم‌نامه که با سازمان‌های مختلف نیز منعقد شده است، می‌تواند در سرعت بخشیدن به فرآیند ترخیص کالا کمک کند. رئیس سازمان ملی استاندارد ایران تاکید کرد: با هماهنگی‌ها و همکاری‌های صورت گرفته، شاخص‌های تجارت فرامرزی که از مولفه‌های مهم کسب‌وکار است ۴۵ رتبه بهبود یافت و به رتبه ۱۱۶ رسید. وی گفت: در شاخص تجارت فرامرزی زمان، هزینه و تعداد اسناد مورد بررسی قرار می‌گیرد و با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط با تجارت، چه نظارتی و چه عملیاتی توانسته‌ایم این رتبه را ارتقا دهیم.

پیش از امضای این تفاهم‌نامه، مسوولان و نمایندگان سازمان‌های ذی‌ربط با تجارت فرامرزی ازجمله روسا و مدیران‌کل سازمان‌های شرکت‌کننده در این جلسه درباره اقدامات و تلاش‌های انجام‌شده به منظور ایجاد هماهنگی درخصوص صدور مجوزهای لازم برای ترخیص کالا گزارش‌هایی ارائه کردند.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *