تشکیل کارگروه مدیریت کیفیت برای بهبود صادرات

به گزارش انجمن صنایع پلاستیک و پلیمر استان اصفهان به نقل از دنیای اقتصاد براساس مصوبه شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی، کارگروه مدیریت کیفیت به منظور ارتقای کیفیت کالاهای صادراتی تشکیل شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، احسان قمری اظهار کرد: براساس مصوبه شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی، کارگروه مدیریت کیفیت به منظور ارتقای کیفیت کالاهای صادراتی تشکیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه هدف این کارگروه ارتباط مستمر میان سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی و سازمان توسعه تجارت ایران است، افزود: بسیاری از صادرکنندگان از قوانین استاندارد، به‌خصوص در شرایط تحریم آگاهی کمی دارند، از این‌رو مباحث مرتبط با استاندارد نیز در «بسته حمایتی تسهیل فضای کسب‌وکار و حمایت از واردات مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز واحد تولیدی در سال حمایت از کالای ایرانی» و هم در تدوین بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سازمان توسعه تجارت ایران گنجانده شده است. سرپرست دفتر توسعه خدمات بازرگانی بیان کرد: توجه به استاندارد کیفیت کالاهای صادراتی، به‌‌خصوص برای ۱۵ کشور هدف و هند و چین، طی این سال‌ها مغفول مانده است که با فعال شدن کارگروه مذکور و اخذ نظرات کارشناسی از دستگاه‌های ذی‌ربط برنامه‌ریزی خواهد شد. قمری با اشاره به تفاهم‌نامه استاندارد ایران با ۵۰ کشور عنوان کرد: برخی از کشورهای طرف قرارداد به تعهدات خود در زمینه استاندارد عمل نمی‌کنند که نیاز است در کمیسیون‌های مشترک به آن پرداخته شود، همچنین مقرر است تا با اتحادیه اوراسیا نیز تفاهم‌نامه‌ای درخصوص استاندارد منعقد شود. وی ادامه داد: سازمان توسعه تجارت ایران به‌عنوان ‌هاب صادراتی کشور، واسط میان صادرکننده و سازمان ملی استاندارد است، بنابراین صادرکنندگان مشکلات خود در مورد استاندارد را با سازمان توسعه تجارت ایران در میان بگذارند.

سرپرست دفتر توسعه خدمات بازرگانی تصریح کرد: با فعال کردن کارگروه کیفیت و استاندارد، طرح جامع نظام مدیریت کیفیت، با اخذ نظرات کارشناسی ویرایش می‌شود، همچنین نشستی به منظور آشنایی صادرکنندگان با قوانین استاندارد، در سازمان توسعه تجارت ایران و سازمان ملی استاندارد و با حضور مسوولان این دو سازمان برگزار خواهد شد. قمری اظهار کرد: در تدارک ایجاد غرفه دائمی سازمان ملی استاندارد در نمایشگاه‌های بین‌المللی هستیم تا معرفی و ارائه خدمات استاندارد به بهترین نحو در دسترس صادرکنندگان قرار گیرد.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *