تست های ساده و فوری جهت بررسی کیفیت استئارات روی

آزمون های ساده و فوری جهت بررسی کیفیت استئارات روی:

اگرچه انجام آزمون‌های تکمیلی و البته زمان‌بر برای تست مواد الزامی است، اما در این مطلب سعی شده، آزمون‌های ساده و فوری جهت بررسی کیفیت استئارات روی لحاظ گردد.

در این آزمایش، که آزمایشی مقایسه‌ای است، نمونه استئارات روی FSZ5012 تولید شرکت فن‌آوران شیمی با استئارات روی تولیدی شرکت دیگر (که در این مطلب با عنوان نمونه دوم ذکر می‌گردد) مقایسه شده است.

1- بررسی ظاهری پودر:

به میزان مساوی از هر 2 نمونه داخل شیشه ساعت بریزید.می‌توانید میزان سفیدی، بو، و حتی دانه‌بندی را (یا نداشتن دانه‌درشت) با فشردن کمی از هرکدام بین دو انگشتتان تست کنید.

* همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، اگرچه نمونه دوم کمی زردتر از گرید FSZ5012 است ولی این تفاوت آن‌چنان مشهود نیست

2- بررسی حالت مذاب:

نمونه‌های مذکور را در آون در دمای 130-140 درجه قرار دهید. در حالت ذوب شفافیت و بی‌رنگ شدن نمونه‌ها را مقایسه کنید.می‌توانید شیشه ساعت حاوی استئارات روی مذاب را روی برگه‌ای که نوشته دارد بگذارید.

*استئارات روی گرید FSZ5012 کاملاً شفاف و بی‌رنگ است، به‌طوری‌که نوشته زیر آن به‌وضوح خوانده می‌شود. تغییر رنگ در نمونه دوم مشهودتر شده است.

3- بررسی شکل ظاهری پس از سرد شدن:

پس از سرد شدن، رنگ نمونه‌ها را مجدداً باهم مقایسه کنید. استئارات روی باکیفیت و خلوص بالا در حالت مذاب بی‌رنگ و پس از سرد شدن سفید می‌شود. زرد شدن حالت مذاب و یا تیره بودن آن پس از شرد شدن، دلایلی ازجمله وجود ناخالصی و یا خلوص و کیفیت پایین استئارات روی تولیدشده را نشان می‌دهد.

*نمونه دوم پس از سرد شدن رنگ زرد و خاکی به خود گرفته است که می‌تواند دال بر وجود ناخالصی در آن باشد، نمونه استئارات روی FSZ5012 کاملاً سفیدرنگ است.

4- آزمون سوختن:
دمای آون را روی 220 درجه تنظیم کنید، پس از رسیدن دمای آون به این درجه ، نمونه‌ها را به مدت 20 دقیقه داخل آون بگذارید. سپس نتایج را مشاهده کنید. هر چه تیرگی کمتر باشد خلوص و کیفیت آن استئارات روی بالاتر است.
ازجمله دلایل سوختگی و یا تیرگی زیاد می‌توان به خلوص پایین و وجود ناخالصی در استئارات روی مورد آزمایش‌شده اشاره کرد.
تأثیر این پارامتر روی محصولاتی چون کامپاند و مستربچ مشهود است.

*درحالی‌که در نمونه استئارات روی FSZ5012 تغییرات جزئی در رنگ دیده می‌شود، نمونه دوم کاملاً تیره و بخش بزرگی از آن سوخته است.

منبع: ویکی پلاست

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *