تداوم رشد حجم معاملات پتروشیمیایی‏‏‌ها در بورس‌کالا

معاملات محصولات پلیمری و شیمیایی بورس‌کالا در سومین هفته از فروردین‌ماه در حالی با روند افزایشی همراه شد که نیروی محرکه لازم برای رشد داده‌‌‌های معاملاتی از طریق سیگنال افزایشی بهای ارز در بازار آزاد فراهم شد.

به گزارش ایسپیا به نقل از دنیای اقتصاد، به‌رغم کاهشی‌شدن دیگر متغیرهای اثرگذار بر این بازار، یعنی بهای هر بشکه نفت‌خام برنت و نرخ خوراک مایع شرکت‌های پتروشیمی یعنی نفتا در بازار جهانی، معاملات در مسیر افزایشی خود ادامه یافت تا سومین هفته کاری از سال جدید با رشد حجم معاملات به پایان برسد.

در جریان دادوستد مواد اولیه پتروشیمیایی در بورس‌کالا شاهد رشد داده‌‌‌های پراهمیت معاملات در هر دو بازار محصولات پلیمری و شیمیایی بورس‌کالا بودیم که با اتمام تعطیلات نوروزی و بازگشت بسیاری از مشاغل و شروع کار در سال جدید، آن هم در شرایطی که ظرفیت انبارها کاهشی شده است، رشد حجم معاملات در هر دو بازار رقم خورد. البته تقاضای به ثبت رسیده در هر دو بازار و عرضه محصولات در بین شیمیایی‌‌‌ها افزایشی بود؛ اما میزان محصولات عرضه‌شده در بازار پلیمرها نسبت به هفته ماقبل به میزان اندکی کاهش یافت.

به این ترتیب، رشد حجم معاملات را می‌‌‌توان در بازار پلیمرها از مسیر افزایش تقاضای خرید رهگیری کرد که هفته گذشته به میزان 98‌هزار و 837تن تقاضا در این بازار به ثبت رسید که نسبت به هفته ماقبل، افزایش 10درصدی را به همراه داشت.

بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که علاوه بر اتمام تعطیلات نوروزی و از سرگیری تولید در بسیاری از واحدهای صنایع تکمیلی پتروشیمیایی؛ بلاتکلیفی برجام و نامشخص بودن نتیجه این مذاکرات، رشد بهای ارز را رقم زده است. به این ترتیب با تکانه‌‌‌های افزایشی نرخ آزاد ارز، اهالی بازار به خرید محصولات پلیمری ترغیب شدند؛ چرا که طبق گفته برخی از کارشناسان این بازار به دلیل رشد تقاضای آخر سال گذشته برای محصولات نهایی، ظرفیت انبارهای مواد اولیه تا حد زیادی کاهش یافته که با توجه به ابهام دورنمای قیمت‌ها در هر دو بازار داخلی و خارجی، معامله‌‌‌گران محصولات پتروشیمیایی ترجیح دادند، در شرایط فعلی سطوح خریدهای خود را تا میزانی که موجودی انبار آنها به مقدار قابل قبولی برسد، بالا ببرند.

از این رو شاهد رشد 10درصدی حجم معاملات پلیمرها به‌رغم کاهش عرضه‌‌‌ها در تالار فیزیکی بورس‌کالا بودیم. به عبارت دقیق‌‌‌تر، هفته گذشته به میزان 84‌هزار و 262تن انواع محصولات پلیمری در بورس‌کالا عرضه شد که نسبت به هفته دوم ماه جاری نزدیک به 6‌درصد کاهش داشت.

این میزان عرضه که از متوسط عرضه‌‌‌های نیمه دوم سال گذشته نیز کمتر است، در کنار میزان تقاضای افزایشی در این بازار توانست برای دومین هفته متوالی در سال‌جاری رشد حجم معاملات را محقق کند؛ به گونه‌‌‌ای که هفته گذشته به میزان 70‌هزار و 845تن از پلیمرهای عرضه‌شده در بورس‌کالا معامله شد که رشد نزدیک به 8درصدی به همراه داشته است.

در بازار محصولات شیمیایی بورس‌کالا نیز رشد 14درصدی حجم معاملات به چشم می‌‌‌خورد؛ چرا که طی هفته گذشته بالغ بر 28‌هزار تن از انواع این محصولات مورد دادوستد قرار گرفت.

افزایش میزان معاملات مواد اولیه شیمیایی در بورس‌کالا از مسیر رشد همزمان دو نیروی اصلی بازار، یعنی عرضه و تقاضا، اتفاق افتاد که طی هفته گذشته به ترتیب رشدی بالغ بر 19 و 20‌درصد را تجربه کردند.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *