152DE56D-3D9E-4C1A-B126-DFB74C78FA2D

افت ۱۳‌درصدی تجارت با ترکیه

به گزارش ایسپیا به نقل از دنیای اقتصاد

به گزارش خبر‌‌گزاری تسنیم، جدیدترین آمار منتشرشده از سوی اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۱۱ماهه ۲۰۲۳ به ۵‌میلیارد دلار رسیده‌است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال‌قبل افت ۱۳‌درصدی داشته‌است.

ارزش تجارت ایران و ترکیه در ماه‌های ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ بالغ بر ۵‌میلیارد و ۸۰۰‌میلیون دلار اعلام ‌شده‌بود. بر اساس این گزارش صادرات ترکیه به ایران در ماه‌های ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۳ با افزایش ۷‌درصدی نسبت به مدت مشابه سال‌قبل مواجه‌شده و به ۳‌میلیارد دلار رسیده‌است.

ترکیه در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ بالغ بر ۲‌میلیارد و ۸۰۰‌میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده‌بود. همچنین ترکیه در ۱۱ماهه سال‌۲۰۲۳ میلادی ۲میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال‌قبل افت ۳۳‌درصدی داشته‌است.

ترکیه در ماه‌های ژانویه تا نوامبر سال‌۲۰۲۲ بالغ بر ۳‌میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده‌بود.

اداره آمار ترکیه همچنین از رشد ۴۲‌درصدی صادرات این کشور به ایران در نوامبر ۲۰۲۳ خبر داده‌است. صادرات ترکیه به ایران در نوامبر سال‌قبل ۲۹۰‌میلیون دلار گزارش شده‌بود که این رقم در نوامبر امسال به ۴۱۲‌میلیون دلار افزایش یافته‌است. ایران سیزدهمین مقصد کالاهای صادراتی ترکیه در این ماه بوده‌است.

اما واردات ترکیه از ایران در نوامبر ۲۰۲۳ با کاهش ۱۳‌درصدی نسبت به سال‌قبل به ۱۸۲‌میلیون دلار رسیده‌است. ترکیه در نوامبر سال‌قبل ۲۱۲‌میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده‌بود. مجموع تجارت دو کشور در یازدهمین ماه سال‌جاری میلای با رشد ۱۸‌درصدی نسبت به مدت مشابه سال‌قبل به ۵۹۴‌میلیون دلار بالغ شده‌است.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *